Czy można zezłomować auto będąc współwłaścicielem? Upoważnienie do złomowania?

Czy można zezłomować auto będąc współwłaścicielem? Upoważnienie do złomowania?

Sprzedaż samochodów używanych oraz złomowanie aut, które nie nadają się do dalszej eksploatacji, czyli tak zwana autokasacja, to bardzo powszechne zjawisko, które pozwala na całkowicie legalne i ekonomiczne pozbycie się niechcianego już pojazdu. Złomowanie samochodu jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli auto nie nadaje się do bezpiecznego i bezkolizyjnego poruszania się po nawierzchni, dlatego warto zastanowić się, jakie warunki należy spełniać, aby bezproblemowo oddać samochód do stacji demontażu.

Wymagana dokumentacja

Jeśli jesteś jedynym właścicielem samochodu, który chciałbyś przeznaczyć do złomowania, procedura jest absolutnie bezproblemowa i nie wymaga żadnej zbędnej dokumentacji. Trudności zaczynają się dopiero wtedy, kiedy auto zarejestrowane jest na dwie lub więcej osób. Aby dokonać demontażu danego auta, wszyscy współwłaściciele powinni być obecni podczas oddawania pojazdu do kasacji. Niekiedy jednak zdarzają się sytuacje, w których niestety może wziąć udział tylko jeden współwłaściciel. Co wówczas? Czy złomowanie auta przestaje być możliwe? Otóż odpowiedź brzmi – nie, nic z tych rzeczy. Kiedy jesteś współwłaścicielem i zamierzasz udać się do stacji demontażu, powinieneś przygotować odpowiedni dokument, jakim jest upoważnienie do złomowania samochodu. Taki dokument powinien zawierać wszelkie istotne dane drugiego właściciela oraz dołączone ksero dowodu osobistego, aby pracownik stacji mógł bezproblemowo potwierdzić tożsamość oraz zgodę na kasację pojazdu. Dzięki temu cała procedura powinna pójść sprawnie i szybko.

Złomowanie auta, jeśli jesteś współwłaścicielem

Upoważnienie do wyzłomowania pojazdu to bardzo istotny element, jeśli chcesz oddać samochód do demontażu w przypadku, gdy jesteś jedynie współwłaścicielem. Nie jest możliwa kasacja auta bez wyrażenia zgody przez wszystkich właścicieli, ponieważ według procedur, każda osoba, która jest upoważniona do zarządzania samochodem, ma prawo do pełnej świadomości oraz decydowania w sprawie przyszłego przeznaczenia auta. Nieważne, czy jest to zezłomowanie, czy sprzedaż na części – każda decyzja powinna być podejmowana wspólnie, za zgodą obu współwłaścicieli. Dzięki temu unikniemy wszelkich późniejszych nieprzyjemności, które niestety zdarzają się bardzo często, co finalnie przekłada się na wiarygodność posiadacza danego auta. Zatem, jeśli zadbamy o upoważnienie do złomowania pojazdu, śmiało możemy udać się do stacji demontażu, żeby zdemontować auto.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)