Czy jest możliwość wyrejestrowania samochodu bez złomowania?

Czy jest możliwość wyrejestrowania samochodu bez złomowania?

Właściciele samochodów są zobowiązani do wykupienia polisy ubezpieczenia OC na każdy pojazd, który posiadają. Według prawa nie ma znaczenia, czy samochód jest często użytkowany, czy też od dłuższego czasu zalega w garażu, musi być objęty ubezpieczeniem.

Co w sytuacji, gdy chcemy wyrejestrować nieużywany samochód bez jego złomowania? Tutaj prawo również jest nieugięte. Jedynym wyjściem będzie skorzystanie z usług profesjonalnego autoszrotu. Istnieją jednak pewne wyjątki.

Wyrejestrowanie pojazdu – kiedy i jak to zrobić?

Obowiązujące przepisy prawa wyraźnie wskazują, kiedy można wyrejestrować samochód. Wykreślenie pojazdu z ewidencji może nastąpić wskutek:

 • sprzedaży samochodu;
 • zniszczenia lub kasacji auta za granicą;
 • kradzieży pojazdu;
 • kasacji samochodu w stacji demontażu;
 • przekazania auta przedsiębiorstwu zajmującemu się zbiórką odpadów;
 • stwierdzonej i udokumentowanej straty pojazdu podczas trwania prawa do jego własności;
 • trwałego i udokumentowanego zniszczenia samochodu;
 • wywozu auta za granicę, gdy został tam kupiony lub zarejestrowany.

Aby wyrejestrować samochód, należy złożyć odpowiedni wniosek we właściwym wydziale komunikacji.

Należy wiedzieć, że wyrejestrowanego pojazdu nie można ponownie zarejestrować. Wyjątek stanowią samochody odzyskane po kradzieży, auta zabytkowe oraz wywiezione z kraju lub sprzedane za granicą.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu – czy jest możliwe?

Prawo dopuszcza możliwość czasowego wyrejestrowania samochodu, jednak dotyczy to wyłącznie określonych typów pojazdów. Według art. 78a, ust. 2. mogą to być:

 • samochody ciężarowe i przyczepy, których waga przekracza 3,5 tony;
 • autobusy;
 • ciągniki samochodowe;
 • pojazdy specjalne;
 • samochody osobowe (w przypadku konieczności przeprowadzenia długotrwałej i generalnej naprawy).

Okres czasowego wyrejestrowania pojazdu wynosi od 2 do 24 miesięcy i rozpoczyna się z chwilą otrzymania decyzji o wyrejestrowaniu. W określonych przypadkach prawo dopuszcza możliwość wydłużenia tego czasu łącznie do 48 miesięcy.

Samochody osobowe na czas naprawy, będzie można wycofać z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy. Kolejnego wyrejestrowania czasowego będzie można dokonać najwcześniej po upływie 3 lat.

Kiedy najlepszym rozwiązaniem jest kasacja?

Najprostszym i w pełni legalnym sposobem na wyrejestrowanie starego, uszkodzonego lub nieużywanego pojazdu jest oddanie go do profesjonalnej stacji demontażu. Chęć złomowania należy zgłosić odpowiedniej firmie, która odbierze nasz pojazd własnym środkiem transportu całkowicie za darmo. Pracownicy stacji demontażu sporządzą odpowiednią dokumentację, w tym zaświadczenie o złomowaniu oraz unieważnią kartę pojazdu i dowód rejestracyjny. Otrzymane dokumenty musisz złożyć wraz z wnioskiem o wyrejestrowanie w odpowiednim wydziale komunikacji. Masz na to 30 dni od chwili sprzedaży auta. Składając wniosek, uiszczasz opłatę w wysokości 10 złotych.

Złomowanie pojazdów – czy jest korzystne?

Złomowanie pojazdu to najlepsza i legalna metoda na pozbycie się nieużywanego i uszkodzonego samochodu, który zajmuje miejsca w garażu i na podjeździe. Jest to doskonały sposób na uzyskanie sporej gotówki, szczególnie gdy wybierzemy skup, który w żaden sposób nie zaniży wartości auta. W Auto Kurek przyjmiemy każdy samochód, bez względu na stan techniczny i wizualny. Otrzymasz u nas gotówkę do ręki oraz odpowiednią dokumentację.

Ostatnio dodane wpisy
Jak ochronić swoj samochód przed korozją?
Jak ochronić swoj samochód przed korozją?

Nowoczesne samochody posiadają skuteczne zabezpieczenia antykorozyjne, jednak nadal nie gwarantują one, że z biegiem lat na karoserii nie pojawią się ogniska rdzy. (więcej…)

Czy jest możliwość wyrejestrowania samochodu bez złomowania?
Czy jest możliwość wyrejestrowania samochodu bez złomowania?

Właściciele samochodów są zobowiązani do wykupienia polisy ubezpieczenia OC na każdy pojazd, który posiadają. Według prawa nie ma znaczenia, czy samochód jest często użytkowany, czy też od dłuższego czasu zalega w garażu, musi być objęty ubezpieczeniem. (więcej…)

W jaki sposób działa skup aut?
W jaki sposób działa skup aut?
Uczciwa wycena, szybka transakcja i wypłata gotówki – to największe zalety skupu samochodów używanych. Dzięki niemu sprzedasz swój stary, wysłużony pojazd i otrzymasz za to bardzo rozsądne pieniądze do ręki. (więcej…)