Czy jest możliwość wyrejestrowania samochodu bez złomowania?

Czy jest możliwość wyrejestrowania samochodu bez złomowania?

Właściciele samochodów są zobowiązani do wykupienia polisy ubezpieczenia OC na każdy pojazd, który posiadają. Według prawa nie ma znaczenia, czy samochód jest często użytkowany, czy też od dłuższego czasu zalega w garażu, musi być objęty ubezpieczeniem.

Co w sytuacji, gdy chcemy wyrejestrować nieużywany samochód bez jego złomowania? Tutaj prawo również jest nieugięte. Jedynym wyjściem będzie skorzystanie z usług profesjonalnego autoszrotu. Istnieją jednak pewne wyjątki.

Wyrejestrowanie pojazdu – kiedy i jak to zrobić?

Obowiązujące przepisy prawa wyraźnie wskazują, kiedy można wyrejestrować samochód. Wykreślenie pojazdu z ewidencji może nastąpić wskutek:

 • sprzedaży samochodu;
 • zniszczenia lub kasacji auta za granicą;
 • kradzieży pojazdu;
 • kasacji samochodu w stacji demontażu;
 • przekazania auta przedsiębiorstwu zajmującemu się zbiórką odpadów;
 • stwierdzonej i udokumentowanej straty pojazdu podczas trwania prawa do jego własności;
 • trwałego i udokumentowanego zniszczenia samochodu;
 • wywozu auta za granicę, gdy został tam kupiony lub zarejestrowany.

Aby wyrejestrować samochód, należy złożyć odpowiedni wniosek we właściwym wydziale komunikacji.

Należy wiedzieć, że wyrejestrowanego pojazdu nie można ponownie zarejestrować. Wyjątek stanowią samochody odzyskane po kradzieży, auta zabytkowe oraz wywiezione z kraju lub sprzedane za granicą.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu – czy jest możliwe?

Prawo dopuszcza możliwość czasowego wyrejestrowania samochodu, jednak dotyczy to wyłącznie określonych typów pojazdów. Według art. 78a, ust. 2. mogą to być:

 • samochody ciężarowe i przyczepy, których waga przekracza 3,5 tony;
 • autobusy;
 • ciągniki samochodowe;
 • pojazdy specjalne;
 • samochody osobowe (w przypadku konieczności przeprowadzenia długotrwałej i generalnej naprawy).

Okres czasowego wyrejestrowania pojazdu wynosi od 2 do 24 miesięcy i rozpoczyna się z chwilą otrzymania decyzji o wyrejestrowaniu. W określonych przypadkach prawo dopuszcza możliwość wydłużenia tego czasu łącznie do 48 miesięcy.

Samochody osobowe na czas naprawy, będzie można wycofać z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy. Kolejnego wyrejestrowania czasowego będzie można dokonać najwcześniej po upływie 3 lat.

Kiedy najlepszym rozwiązaniem jest kasacja?

Najprostszym i w pełni legalnym sposobem na wyrejestrowanie starego, uszkodzonego lub nieużywanego pojazdu jest oddanie go do profesjonalnej stacji demontażu. Chęć złomowania należy zgłosić odpowiedniej firmie, która odbierze nasz pojazd własnym środkiem transportu całkowicie za darmo. Pracownicy stacji demontażu sporządzą odpowiednią dokumentację, w tym zaświadczenie o złomowaniu oraz unieważnią kartę pojazdu i dowód rejestracyjny. Otrzymane dokumenty musisz złożyć wraz z wnioskiem o wyrejestrowanie w odpowiednim wydziale komunikacji. Masz na to 30 dni od chwili sprzedaży auta. Składając wniosek, uiszczasz opłatę w wysokości 10 złotych.

Złomowanie pojazdów – czy jest korzystne?

Złomowanie pojazdu to najlepsza i legalna metoda na pozbycie się nieużywanego i uszkodzonego samochodu, który zajmuje miejsca w garażu i na podjeździe. Jest to doskonały sposób na uzyskanie sporej gotówki, szczególnie gdy wybierzemy skup, który w żaden sposób nie zaniży wartości auta. W Auto Kurek przyjmiemy każdy samochód, bez względu na stan techniczny i wizualny. Otrzymasz u nas gotówkę do ręki oraz odpowiednią dokumentację.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)