Co z ubezpieczeniem po wyzłomowaniu auta?

Co z ubezpieczeniem po wyzłomowaniu auta?

Złomowanie auta jest przez wiele osób utożsamiane ze spełnieniem wielu różnych wymogów formalnych, biurokracją i formalnościami. Tak naprawdę jednak cały proces kasacji auta nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać, wiąże się jednak z kilkoma niedogodnościami. Specjalistyczne firmy zajmujące się tym procesem dopełniają praktycznie wszystkich wymogów formalnych za klienta, jednak nie wszystkie. Po wystawieniu zaświadczenia o zezłomowaniu dotychczasowy właściciel pojazdu musi udać się z nim do odpowiedniego Wydziału Komunikacji. Pojazd w ten sposób ulega formalnemu wyrejestrowaniu. To jednak nie koniec biurokracji – musimy także odwiedzić siedzibę ubezpieczyciela.

Złomowanie auta wiąże się z wieloma obowiązkami – o czym warto pamiętać?

Złomowanie pojazdu jest stresujące między innymi ze względu na brak powszechnej wiedzy w tym zakresie. Nie ma się jednak czego obawiać – pracownicy stacji demontażu z reguły chętnie objaśniają każdą kwestię związaną ze złomowaniem auta, przekazują także komplet niezbędnych dokumentów i wypłacają niewielkie, symboliczne wynagrodzenie za prawidłowo przeprowadzony proces kasacji. Nie obejdzie się jednak bez spełnienia kilku wymogów formalnych – jednym z nich jest ubezpieczenie. OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jest w naszym kraju obowiązkowe i musi obejmować cały okres eksploatacji samochodu. Wszelkie przerwy w ciągłości OC skutkują sporymi i dotkliwymi karami. Z tego względu należy je opłacać także w przypadku, gdy nasze auto uległo zniszczeniu na skutek wypadku, pożaru czy powodzi.

Co ze składkami OC po zezłomowaniu auta?

W Polsce składkę OC opłaca się zawsze z góry w formie jednorazowej opłaty rocznej bądź kilku rat. Co zatem w sytuacji, gdy zlecimy złomowanie w trakcie jej obowiązywania i już po opłaceniu? Możemy liczyć na zwrot niewykorzystanej sumy i to bez żadnych potrąceń. Jeśli opłaciliśmy auto z góry na cały rok, a złomowanie przeprowadziliśmy po pół roku od wykupu polisy, to do zwrotu otrzymamy połowę zapłaconej składki. Podobnie jest w sytuacji, gdy składka była płacona w ratach. Wówczas zwrotowi podlega niewykorzystana i zapłacona z góry kwota.

Otrzymanie zwrotu jest bardzo proste. Wystarczy udać się z zaświadczeniem o złomowaniu lub wyrejestrowaniu pojazdu z Wydziału Komunikacji do siedziby ubezpieczyciela, który powinien zatrzymać polisę OC z dniem przeprowadzenia procesu złomowania. Kwota z tego tytułu może być dość wysoka, szczególnie w przypadku, gdy przeprowadziliśmy złomowanie np. kilka dni po uiszczeniu opłaty za cały rok z góry. Wówczas do zwrotu będzie praktycznie cała kwota, która w przypadku braku zniżek czy młodego wieku kierowcy i mocnego samochodu może wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)