Co z ubezpieczeniem po wyzłomowaniu auta?

Co z ubezpieczeniem po wyzłomowaniu auta?

Złomowanie auta jest przez wiele osób utożsamiane ze spełnieniem wielu różnych wymogów formalnych, biurokracją i formalnościami. Tak naprawdę jednak cały proces kasacji auta nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać, wiąże się jednak z kilkoma niedogodnościami. Specjalistyczne firmy zajmujące się tym procesem dopełniają praktycznie wszystkich wymogów formalnych za klienta, jednak nie wszystkie. Po wystawieniu zaświadczenia o zezłomowaniu dotychczasowy właściciel pojazdu musi udać się z nim do odpowiedniego Wydziału Komunikacji. Pojazd w ten sposób ulega formalnemu wyrejestrowaniu. To jednak nie koniec biurokracji – musimy także odwiedzić siedzibę ubezpieczyciela.

Złomowanie auta wiąże się z wieloma obowiązkami – o czym warto pamiętać?

Złomowanie pojazdu jest stresujące między innymi ze względu na brak powszechnej wiedzy w tym zakresie. Nie ma się jednak czego obawiać – pracownicy stacji demontażu z reguły chętnie objaśniają każdą kwestię związaną ze złomowaniem auta, przekazują także komplet niezbędnych dokumentów i wypłacają niewielkie, symboliczne wynagrodzenie za prawidłowo przeprowadzony proces kasacji. Nie obejdzie się jednak bez spełnienia kilku wymogów formalnych – jednym z nich jest ubezpieczenie. OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jest w naszym kraju obowiązkowe i musi obejmować cały okres eksploatacji samochodu. Wszelkie przerwy w ciągłości OC skutkują sporymi i dotkliwymi karami. Z tego względu należy je opłacać także w przypadku, gdy nasze auto uległo zniszczeniu na skutek wypadku, pożaru czy powodzi.

Co ze składkami OC po zezłomowaniu auta?

W Polsce składkę OC opłaca się zawsze z góry w formie jednorazowej opłaty rocznej bądź kilku rat. Co zatem w sytuacji, gdy zlecimy złomowanie w trakcie jej obowiązywania i już po opłaceniu? Możemy liczyć na zwrot niewykorzystanej sumy i to bez żadnych potrąceń. Jeśli opłaciliśmy auto z góry na cały rok, a złomowanie przeprowadziliśmy po pół roku od wykupu polisy, to do zwrotu otrzymamy połowę zapłaconej składki. Podobnie jest w sytuacji, gdy składka była płacona w ratach. Wówczas zwrotowi podlega niewykorzystana i zapłacona z góry kwota.

Otrzymanie zwrotu jest bardzo proste. Wystarczy udać się z zaświadczeniem o złomowaniu lub wyrejestrowaniu pojazdu z Wydziału Komunikacji do siedziby ubezpieczyciela, który powinien zatrzymać polisę OC z dniem przeprowadzenia procesu złomowania. Kwota z tego tytułu może być dość wysoka, szczególnie w przypadku, gdy przeprowadziliśmy złomowanie np. kilka dni po uiszczeniu opłaty za cały rok z góry. Wówczas do zwrotu będzie praktycznie cała kwota, która w przypadku braku zniżek czy młodego wieku kierowcy i mocnego samochodu może wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)