Co wpływa na wartość używanego samochodu?

Co wpływa na wartość używanego samochodu?

Jak wycenić używane auto? Co może obniżyć, a co zwiększyć jego wartość? Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podczas przygotowywania oferty sprzedaży auta używanego, aby sprzedać je z zyskiem.

Każdy, kto planuje sprzedać używany samochód, chciałby osiągnąć jak największy zysk z tego tytułu. Wiele osób może się zastanawiać, w jaki sposób dokonać transakcji, aby szybko i opłacalnie pozbyć się pojazdu. W tym celu warto dowiedzieć, jakie czynniki mają wpływ na podniesienie lub obniżenie jego wartości.

Jak dużą rolę odgrywa wiek i przebieg samochodu?

Jednym z czynników branych pod uwagę przy wycenie auta jest jego rok produkcji. Im starsze samochody, tym zazwyczaj są bardziej wyeksploatowane i mają większy przebieg. Nie zawsze jednak musi być to regułą, dlatego rocznik nie powinien przesądzać o zakupie danego pojazdu. W niektórych przypadkach w podobnej cenie można znaleźć starsze auto, które jest w dużo lepszym stanie niż nowsze. Duże znaczenie dla wartości samochodu może mieć również popularność danego modelu. Jeśli samochód nie nadaje się do sprzedaży w komplecie, zawsze istnieje możliwość rozebrania go na części.
Do tej pory wiele osób kupujących używane auta patrzyło na przebieg, gdyż mógł być wskazówką odnośnie stopnia wyeksploatowania pojazdu. Niestety obecnie spotyka się liczne nieuczciwe praktyki polegające na cofaniu liczników samochodowych. Konsumenci są coraz bardziej świadomi rzeczywistości i rzadko przywiązują do tego wagę, widząc niewiarygodnie niski przebieg w stosunku do roku produkcji auta. Z tego względu aktualnie sprzedającym używane samochody nie opłaca się stosowania tego typu trików. Warto natomiast wiedzieć, że pojazd mający powyżej 10 lat zazwyczaj ma przebieg grubo ponad 200 000 kilometrów, dlatego jego wartość drastycznie spada z każdym kolejnym rokiem.

Stan wizualny samochodu – czy wygląd ma duże znaczenie?

Mówi się, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Ta reguła często sprawdza się również w przypadku sprzedaży używanego auta, gdyż wygląd to pierwszy czynnik, na który potencjalny kupca zwraca uwagę. Im samochód jest w lepszym stanie wizualnym, tym prawdopodobnie większa będzie jego ostateczna wartość, a negocjacje odnośnie ceny dużo łatwiejsze. Z tego względu warto zadbać, aby przed pokazaniem samochodu klientowi zwrócić uwagę na to, czy prezentuje się estetycznie i dokładnie go wyczyścić zarówno z zewnątrz, jak i w środku.
Wiele osób odrzuca oferty samochodów, jeśli nie spełniają wymagań względem estetyki. Z tego powodu przy sprzedaży auta, które jest w złym stanie wizualnym konieczne będzie znaczne opuszczenie ceny. Na wygląd pojazdu wpływa głównie cała blacharka wraz z wszelkimi elementami lakierowanymi. W drugiej kolejności brane są pod uwagę wnętrze samochodu, czyli tapicerki i plasitkowe części wchodzące w skład wyposażenia. Jeśli auta ma wyraźne braki lakieru lub różnego rodzaju wgniecenia to zdecydowanie obniży jego wartość.

Stan techniczny i parametry techniczne samochodu – co ma największy wpływ na wartość pojazdu?

Ostatecznie na wartość samochodu duży wpływ mają jego parametry techniczne. Obecnie poszczególne modele produkowane są w rozmaitych wersjach. Niektóre mają podstawowe wyposażenie, zaś inne posiadają szereg dodatkowych funkcji, takich climatronic czyli elektroniczny system sterowania klimatyzacją, profesjonalne systemy sterowania, a także wiele innych elementów elektroniki, które podwyższają wartość samochodu. Największy zysk z pewnością uzyskają właściciele najbogatszych wersji danego modelu pojazdu.
Przy sprzedaży używanego samochodu pod uwagę brane są zarówno parametry techniczne, jak i wszelkiego rodzaju elementy wyposażenia. Znaczenie ma także stan techniczny pojazdu. Jeśli auto jest zadbane i nie wymaga zbyt wielu napraw to jego cena proporcjonalnie wzrośnie. Właściciele samochodów w dobrym stanie technicznym mogą zdecydować się na sprzedaż w skupie aut, gdyż przyniesie to dość wysoki zarobek. W takim przypadku przy wycenie w większości liczy się to, jak taki samochód się prowadzi i jaki jest jego stan.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)