Rejestr Zastawów Samochodów – co to jest i dlaczego warto sprawdzić przed zakupem?

Rejestr Zastawów Samochodów – co to jest i dlaczego warto sprawdzić przed zakupem?

W polskim prawie znajdziesz informacje o tym, że każda rzecz może być obciążona prawem innej osoby. W praktyce chodzi o wierzyciela, który oprócz faktycznego właściciela ma prawa do danego pojazdu. Zakup auta, którego faktycznym właścicielem jest na przykład bank (wierzyciel), może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Aby tego uniknąć, wystarczy sprawdzić Rejestr Zastawów Samochodów.

Rejestr Zastawów Samochodów – czym jest?

Najważniejsza informacja sprawdzana w Rejestrze Zastawów Samochodów, prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, dotyczy tego, czy pojazd, który chcesz nabyć, nie jest obciążony kredytem. Aby to zrobić, masz dwie możliwości – osobiste udanie się do sądu i poproszenie o wykaz lub skorzystanie z opcji internetowej, która stała się w ostatnim czasie bardzo popularna.

Osobiste lub internetowe sprawdzenie rejestru

Jeżeli osobiście udajesz się do sądu, musisz wypełnić formularz zgodnie z katalogiem sposobu opisu przedmiotu zastawu. Katalog ma 36 stron, dlatego odnalezienie odpowiedniej pozycji może trochę potrwać. Ewentualnie możesz poprosić o pomoc pracownika sądu, musisz mu jednak dokładnie przedstawić, jaki pojazd kupujesz. Warto pamiętać, że auta osobowe występują pod inną pozycją w Rejestrze Zastawów niż dostawcze czy ciężarowe.

Sprawdzenie Rejestru Zastawów on-line jest dużo prostsze, szybsze i bez dwóch zdań wygodniejsze. Cały proces przejmuje serwis sprawdzający, który sklasyfikuje pojazd i sprawdzi wszelkie informacje. Po uiszczeniu opłaty czeka Cię kilkugodzinne oczekiwanie na dane. Po tym czasie zostanie przesłany na Twój adres mailowy skan zaświadczenia z Rejestru Zastawów.

Niezbędne informacje do sprawdzenia pojazdu w rejestrze

Pamiętaj, że jeśli chcesz sprawdzić samochód w Rejestrze Zastawów, potrzebujesz do tego niezbędnych informacji. Są to przede wszystkim PESEL właściciela samochodu lub REGON firmy, jeśli to ona ma prawa do własności pojazdu. Następnie przy sprawdzaniu musisz podać rodzaj auta (osobowe, dostawcze, ciągnik siodłowy itp.). Kolejna kwestia to numer nadwozia – VIN jest wręcz najważniejszy. Znajdziesz go w dowodzie rejestracyjnym pojazdu pod pozycją E lub na tabliczkach znamionowych w samochodzie przy szybie, na przedniej ściance przy drzwiach, na silniku, czasem widnieje ona także na stopniach wejściowych drzwi kierowcy. To wszystkie informacje, jakich potrzebujesz, aby sprawdzić pojazd w Rejestrze Zastawów.