Co się zmienia w przepisach dorogowych z początkiem 2021 roku

Co się zmienia w przepisach dorogowych z początkiem 2021 roku

Prawo drogowe cyklicznie się zmienia i nie inaczej będzie w nadchodzącym roku 2021. Zmotoryzowanych czeka wiele bardzo istotnych zmian, które mają na celu głównie zwiększenie bezpieczeństwa samych kierowców i pasażerów oraz pieszych. Wszystkie zostały zatwierdzone i obowiązują już od początku roku. Jak powszechnie wiadomo nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania, dlatego zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi zmianami, aby uniknąć odpowiedzialności prawnych i mandatów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – regulacja odległości od poprzedzającego samochodu

Prawodawcy wreszcie odnieśli się do jednego z największych problemów każdego zmotoryzowanego – jazdy „na zderzaku”. Zbyt bliska odległość auta od samochodu poprzedzającego będzie od 2021 roku karana mandatem na drogach ekspresowych oraz autostradach. Policjanci zgodnie stwierdzili, że ten typ niebezpiecznej jazdy skutkuje nawet ⅕ wypadków zdarzających się na drogach szybkiego ruchu. W myśl nowego przepisu, każdy kierowca poruszający się po tego typu drodze będzie musiał zachować odpowiedni dystans od poprzedzającego samochodu. Odległość ta została bardzo precyzyjnie określona – ma wynosić połowę prędkości naszego samochodu, lecz w metrach. Oznacza to, iż jeśli kierowca porusza się z prędkością 140 km/h, to musi bezwzględnie zachować 70-metrowy odstęp od auta znajdującego się przed nim. To ma w założeniu chronić od skutków nagłego hamowania i zminimalizować ryzyko tworzenia się karamboli.

Od 2021 roku ograniczenie 50 km/h będzie obowiązywało przez całą dobę

Jeszcze do 2021 roku Polska była jedynym krajem w Unii Europejskiej, która pozwalała na szybszą jazdę w porze nocnej w obszarze zabudowanym. Limit 60 km/h obowiązywał od 23:00 do 5:00 nad ranem, lecz kierowcy dość luźno podchodzili do tego przepisu, osiągając w mieście znacznie wyższe prędkości, stwarzając jednocześnie ogromne zagrożenie dla ruchu drogowego i pieszych. Rok 2021 ma położyć temu kres. Obecnie przez całą dobę w terenie zabudowanym, na ulicach bez innych ograniczeń prędkości, nie będzie można przekraczać zgodnie z prawem 50 km/h. Zmiana ta ma zbliżyć nasz kraj do innych państw europy i sprawić, że na ulicach również nocą będzie znacznie bezpieczniej.

ograniczenie 50km/h

Więcej przywilejów i obowiązków także dla pieszych

Zmiany nie ominą także pieszych. Kierowcy od 2021 roku będą zmuszeni do znacznie dokładniejszej obserwacji całego otoczenia wokół przejść dla pieszych, gdyż nowe prawo nakazuje zatrzymanie pojazdu nie tylko wtedy, gdy pieszy znajduje się już na przejściu. Zmotoryzowany będzie musiał ustąpić pierwszeństwa również wtedy, gdy pieszy dopiero zamierza przejść przez jezdnię. Oznacza to jedno – znaczne ułatwienie dla pieszych, lecz także zdecydowanie większą odpowiedzialność wśród kierowców.

Prawo na pieszych nakłada jednak także pewne obowiązki. Od 2021 roku każda osoba przechodząca przez przejście dla pieszych będzie zobowiązana do przestrzegania nowego przepisu zwiększającego ich bezpieczeństwo. Prawo od tego roku bezwzględnie zakazuje pieszemu korzystającemu z przejścia korzystania z urządzeń elektronicznych, takich jak telefon czy tablet, aż do czasu jego opuszczenia. Nakaz ten dotyczy przejść przez jezdnię i torowiska.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)