Co się zmienia w przepisach dorogowych z początkiem 2021 roku

Co się zmienia w przepisach dorogowych z początkiem 2021 roku

Prawo drogowe cyklicznie się zmienia i nie inaczej będzie w nadchodzącym roku 2021. Zmotoryzowanych czeka wiele bardzo istotnych zmian, które mają na celu głównie zwiększenie bezpieczeństwa samych kierowców i pasażerów oraz pieszych. Wszystkie zostały zatwierdzone i obowiązują już od początku roku. Jak powszechnie wiadomo nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania, dlatego zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi zmianami, aby uniknąć odpowiedzialności prawnych i mandatów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – regulacja odległości od poprzedzającego samochodu

Prawodawcy wreszcie odnieśli się do jednego z największych problemów każdego zmotoryzowanego – jazdy „na zderzaku”. Zbyt bliska odległość auta od samochodu poprzedzającego będzie od 2021 roku karana mandatem na drogach ekspresowych oraz autostradach. Policjanci zgodnie stwierdzili, że ten typ niebezpiecznej jazdy skutkuje nawet ⅕ wypadków zdarzających się na drogach szybkiego ruchu. W myśl nowego przepisu, każdy kierowca poruszający się po tego typu drodze będzie musiał zachować odpowiedni dystans od poprzedzającego samochodu. Odległość ta została bardzo precyzyjnie określona – ma wynosić połowę prędkości naszego samochodu, lecz w metrach. Oznacza to, iż jeśli kierowca porusza się z prędkością 140 km/h, to musi bezwzględnie zachować 70-metrowy odstęp od auta znajdującego się przed nim. To ma w założeniu chronić od skutków nagłego hamowania i zminimalizować ryzyko tworzenia się karamboli.

Od 2021 roku ograniczenie 50 km/h będzie obowiązywało przez całą dobę

Jeszcze do 2021 roku Polska była jedynym krajem w Unii Europejskiej, która pozwalała na szybszą jazdę w porze nocnej w obszarze zabudowanym. Limit 60 km/h obowiązywał od 23:00 do 5:00 nad ranem, lecz kierowcy dość luźno podchodzili do tego przepisu, osiągając w mieście znacznie wyższe prędkości, stwarzając jednocześnie ogromne zagrożenie dla ruchu drogowego i pieszych. Rok 2021 ma położyć temu kres. Obecnie przez całą dobę w terenie zabudowanym, na ulicach bez innych ograniczeń prędkości, nie będzie można przekraczać zgodnie z prawem 50 km/h. Zmiana ta ma zbliżyć nasz kraj do innych państw europy i sprawić, że na ulicach również nocą będzie znacznie bezpieczniej.

ograniczenie 50km/h

Więcej przywilejów i obowiązków także dla pieszych

Zmiany nie ominą także pieszych. Kierowcy od 2021 roku będą zmuszeni do znacznie dokładniejszej obserwacji całego otoczenia wokół przejść dla pieszych, gdyż nowe prawo nakazuje zatrzymanie pojazdu nie tylko wtedy, gdy pieszy znajduje się już na przejściu. Zmotoryzowany będzie musiał ustąpić pierwszeństwa również wtedy, gdy pieszy dopiero zamierza przejść przez jezdnię. Oznacza to jedno – znaczne ułatwienie dla pieszych, lecz także zdecydowanie większą odpowiedzialność wśród kierowców.

Prawo na pieszych nakłada jednak także pewne obowiązki. Od 2021 roku każda osoba przechodząca przez przejście dla pieszych będzie zobowiązana do przestrzegania nowego przepisu zwiększającego ich bezpieczeństwo. Prawo od tego roku bezwzględnie zakazuje pieszemu korzystającemu z przejścia korzystania z urządzeń elektronicznych, takich jak telefon czy tablet, aż do czasu jego opuszczenia. Nakaz ten dotyczy przejść przez jezdnię i torowiska.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)