Co daje ubezpieczenie samochodu i czy warto?

Co daje ubezpieczenie samochodu i czy warto?

Ubezpieczenie pojazdu to ważna kwestia, której w żadnym wypadku nie należy bagatelizować. Zaniedbanie tej tematyki może kosztować wiele pieniędzy i nerwów, na dodatek ewentualne problemy z tym związane to czasochłonne procesy, których nikt nie chce doświadczyć.

Najpopularniejszymi ubezpieczeniami pojazdów jest OC (oznacza obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) oraz AC (czyli dodatkowe AutoCasco).

Czy ubezpieczenie OC pojazdu jest obowiązkowe?

W przypadku zakupu pojazdu nabywca zobowiązany jest wykupić ubezpieczenie OC najpóźniej w dniu rejestracji środka transportu, czas trwania takiej usługi najczęściej wynosi 12 miesięcy, jednak niektóre ubezpieczalnie pozwalają na zawarcie umowy trwającej do 6 miesięcy. Zwykle ze względu na opłacalność poleca się skorzystać z rozwiązania całorocznego – mimo wyższej kwoty do jednorazowej zapłaty w ostatecznym rozrachunku płacimy mniej. Według polskiego prawa OC musi mieć każdy zarejestrowany pojazd. Niestety zasada ta tyczy się nawet nieużywanych środków transportu, które spoczywają w garażu ze względu na sezonowość (motocykle, kampery itp.). Obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC występuje bez wyjątku – nie ma tutaj znaczenia wiek pojazdu czy ilość miejsc. W przypadku kolizji lub wypadku usługa ta ma za zadanie chronić nas przed niespodziewanymi wydatkami, które czasami mogą sięgać kilkunastu tysięcy, zależnie od modelu pojazdu oraz szkód. Jakie dokładnie pojazdy należy ubezpieczać polisą OC? Jeżeli posiadasz samochód osobowy lub ciężarowy, motocykl, skuter, motorower, przyczepę kempingową, pojazd wolnobieżny (rozwijający prędkość do 25 km/h) czy ciągnik rolniczy, to powinieneś zainteresować się wykupieniem ubezpieczenia.

Do czego potrzebne jest ubezpieczenie OC? Co grozi za brak tej polisy?

Tak jak wspomnieliśmy, ubezpieczenie OC samochodu (i innych pojazdów) jest obowiązkowe, a za jego brak grozi nieprzyjemna dla portfela kara finansowa. Zależnie od typu pojazdu kwota ta różni się i jest ją trudno jednoznacznie określić. W 2020 roku kierowcy samochodów osobowych zapłacić mogą maksymalnie 5200 złotych za brak zawarcia umowy OC. Jeżeli jednak właściciel środka transportu miał wykupione takie ubezpieczenia, ale po prostu zapomniał o jego przedłużeniu, przez pierwsze trzy dni bez OC kara wynosi nie więcej niż 1040 złotych – jest to zniżka dla przysłowiowych „zapominalskich”. Pamiętać jednak należy, aby wykupić ubezpieczenie odpowiednio wcześniej, by uniknąć ewentualnych nieprzyjemności. Posiadacze pojazdów ciężarowych mogą spodziewać się kary nawet do 7800 złotych w przypadku braku OC dłużej niż 14 dni. Najmniej zapłacą kierowcy motocykli, którzy w takiej samej sytuacji otrzymają karę wynoszącą maksymalnie 870 złotych. Do czego służy OC? Opłacona polisa pokryje wysokie koszty szkody, które spowodujesz z własnej winy. Rozwiązanie to dodatkowo ochroni Twoich pasażerów, nawet gdy jesteś winny zdarzenia. Ogólnie mówi się, iż OC zapewnia opłacenie kosztów szkody do pięciu milionów euro w przypadku narażenia zdrowia i życia poszkodowanego (leczenie, renta) oraz do jednego miliona euro dla szkód w mieniu (naprawa pojazdu, uszkodzonego ogrodzenia, chodnika itp.). Szkody, które Ty poniesiesz z własnej winy w trakcie wypadku, nie są uwzględnione przy opłaconym OC. Za te elementy odpowiada ubezpieczenie AC, które możesz zamówić dodatkowo, za stosowną opłatą. Warto również pamiętać, iż polisa OC chroni użytkownika pojazdu również poza granicami Polski.

opona samochodowa

Cena ubezpieczenia OC nie jest stała. Co wpływa na kwotę składki?

Jeżeli jesteś na etapie wykupu ubezpieczenia OC do swojego pojazdu, prawdopodobnie szukasz firmy, która jest w stanie zaoferować Ci jak najkorzystniejsze warunki. Na sposób wyliczania składki wpływa między innymi historia ubezpieczeniowa osoby, która posiada pojazd (za bezszkodową jazdę możesz liczyć na zniżkę). Osoby młodsze z reguły płacą za wykup OC więcej, ponieważ ich umiejętności są mniejsze niż w przypadku doświadczonych właścicieli samochodów. Również czas posiadania prawa jazdy ma znaczenie – jeżeli Twój staż jest długi, możesz liczyć na atrakcyjniejsze oferty. Według ostatnich doniesień, również wielkość miejscowości wywiera wpływ na cenę polisy OC – w dużych miastach zwiększa się ryzyko stłuczek ze względu na wzmożony ruch, dlatego mieszkańcy rozbudowanych aglomeracji są zmuszeni zapłacić więcej.

Co zrobić, by zapłacić mniej za OC?

Z problemem wysokich opłat za ubezpieczenie borykają się szczególnie młodzi kierowcy do 26 roku życia. Osoby te zwykle płacą kilkaset złotych więcej od starszych kolegów poruszających się pojazdami. Istnieje jednak kilka rad, dzięki którym możesz zmniejszyć koszty ubezpieczenia OC. Jeżeli decydujesz się na zakup pierwszego pojazdu zaraz po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, pomyśl o tym, aby wybrać samochód o mniejszej pojemności silnika. Większe motory generują silniejszą moc, a niedoświadczony kierowca może mieć problemy z okiełznaniem tak dynamicznego samochodu. Jeżeli Twoje doświadczenie za kółkiem jest małe, na początek wybierz mniejszy silnik np. o pojemności od 1000 cm do 1600 cm sześciennych. Pamiętaj także, że starsze pojazdy objęte są większymi składkami, dlatego przy wyborze pojazdu warto zwrócić uwagę na datę produkcji. Marka pojazdu odgrywa równie ważną rolę – sportowe modele zawsze objęte są wyższymi opłatami. Jeżeli zaczniesz jeździć i nie spowodujesz żadnego incydentu w ruchu drogowym, z czasem Twoje składki zaczną spadać, ponieważ każdy ubezpieczyciel przewiduje zniżki za bezszkodową jazdę. Wybierając pierwszy samochód, warto zdecydować się na model ze słabszym silnikiem, aby uzyskać doświadczenie w prowadzeniu, a za jakiś czas koszty utrzymania pojazdu z mocniejszym motorem będą tańsze. To doskonały plan na przyszłość, który może przynieść wiele oszczędności.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)