Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa.
Jakie rozwiązanie warto wziąć pod uwagę? Stację Demontażu Pojazdów. Auto powypadkowe powinno się oddać na złom, który zrealizuje proces jego kasacji zgodnie z prawem, a zbywca może liczyć na niewielkie wynagrodzenie, które może przeznaczyć na wybrany przez siebie cel.

Czy auto powypadkowe jest sens naprawiać?

Auta powypadkowe nie zawsze nadają się do dalszej eksploatacji. Czasami uszkodzenia są na tyle rozległe, że uniemożliwiają przeprowadzenie odpowiedzialnej, bezpiecznej naprawy. Ze standardową stłuczką nie ma żadnego problemu – zazwyczaj wystarczy wymiana kilku uszkodzonych elementów, w tym karoserii, plastików czy niektórych akcesoriów. Gorzej jest w sytuacji, gdy samochód powypadkowy zniszczy się na tyle mocno, że jego naprawa będzie niebezpieczna lub koszt jej wykonania przekroczy cenę całego samochodu na rynku wtórnym. Podstawowym problemem, z którym borykają się powypadkowe auta, to nieprawidłowa geometria i przesunięte osie czy skrzywione podłużnice. Nawet mimo z pozoru niewielkich uszkodzeń wizualnych, takie usterki dyskwalifikują auto jako sensowne do naprawy.

Jak sprzedawać auta powypadkowe?

Wiele osób swoje powypadkowe auto przeznacza na sprzedaż. Czy to dobre rozwiązanie? Zazwyczaj nie. Sprzedaż samochodu uszkodzonego, powypadkowego i doszczętnie zniszczonego jest bardzo trudna i czasochłonna, gdyż może zająć nawet kilka-kilkanaście miesięcy. Przez ten czas właściciel jest zobowiązany do pokrywania obowiązkowego ubezpieczenia OC, jak i np. parkingu. W takiej sytuacji auto powypadkowe warto przeznaczyć na złomowisko i uzyskać z tego tytułu niewielkie wynagrodzenie.

Samochód powypadkowy – czy jego złomowanie się opłaca?

Zdecydowanie tak – auta powypadkowe, które nie nadają się do naprawy, powinno się złomować, czyli dostarczyć do Stacji Demontażu Pojazdów, który przeprowadzi kasację wraku. Zazwyczaj punkt, do którego trafi nasz wrak, dokładnie zorganizuje cały proces i zakończy go wystawieniem zaświadczenia o przeprowadzeniu złomowania. Z uzyskanym dokumentem, wraz z kilkoma wymaganymi prawnie innymi dokumentami, np. dowodem rejestracyjnym, należy udać się do wydziału komunikacji, wypełnić druk o wyrejestrowaniu auta i przekazać go w okienku odpowiedniej osobie. Warto również odwiedzić towarzystwo ubezpieczeniowe i poinformować o zbyciu auta, a w zasadzie o jego zezłomowaniu.

Gdzie złomować powypadkowe auta?

Samochód powypadkowy warto złomować wyłącznie w odpowiednich Stacjach Demontażu Pojazdów, które procesem złomowania zajmują się zawodowo. Firmy te bardzo chętnie pomogą w przeprowadzeniu całego procesu, odpowiedzą na wszystkie pytania natury technicznej, jak i pokierują w kwestii dalszych załatwień. Za powypadkowe auta otrzymuje się zawsze wynagrodzenie o pewnej wysokości, które zależy przede wszystkim od wagi wraku oraz jej stosunku do masy znajdującej się w dowodzie rejestracyjnym.

Ostatnio dodane wpisy
Co zrobić z uszkodzonym autem
Co zrobić z uszkodzonym autem

Uszkodzony pojazd- Co można w takim wypadku zrobić?

Awaria silnika, czy też niesprawny układ hamulcowy, to dosyć poważne awarie. Najczęściej są one spowodowanie w wyniku wypadków drogowych. Tego rodzaju problemy mogą być przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie. Oczywiście można się przemęczyć i w takim przypadku zlecić naprawę w warsztacie samochodowym. Natomiast jeśli jednak pojazd jest starszym modelem i ma również bardzo duży przebieg, to naprawy są nieopłacalne. Warto zaznaczyć, że są jednak inne sposoby na poradzenie sobie z problemem, jak uszkodzony samochód. (więcej…)
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Jesteś z Torunia ? Kiedy oddać auto na skup?
Kiedy chcesz pozbyć się swojego wysłużonego lub stosunkowo nowego samochodu, który nie jest Ci już potrzebny, masz kilka możliwości do wyboru. Jedną z nich jest odsprzedaż samochodu firmom (takim jak auto-kurek.pl), które się w tym specjalizują. Czy jest to opłacalne? Dużo zależy od marki samochodu, roku produkcji oraz stanu technicznego? Kiedy warto oddać auto na skup? Odpowiedzi na powyższe pytania szukaj w naszym artykule! (więcej…)
Skup aut czy komis samochodowy ?
Skup aut czy komis samochodowy ?
Decyzja między skupem a komisem samochodowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby sprzedającej samochód. Skup aut to miejsce, w którym można sprzedać swój samochód za gotówkę. Zazwyczaj skupy oferują szybką transakcję i są w stanie zapłacić więcej niż komis samochodowy, ponieważ nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem i reklamą samochodu. (więcej…)