Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa.
Jakie rozwiązanie warto wziąć pod uwagę? Stację Demontażu Pojazdów. Auto powypadkowe powinno się oddać na złom, który zrealizuje proces jego kasacji zgodnie z prawem, a zbywca może liczyć na niewielkie wynagrodzenie, które może przeznaczyć na wybrany przez siebie cel.

Czy auto powypadkowe jest sens naprawiać?

Auta powypadkowe nie zawsze nadają się do dalszej eksploatacji. Czasami uszkodzenia są na tyle rozległe, że uniemożliwiają przeprowadzenie odpowiedzialnej, bezpiecznej naprawy. Ze standardową stłuczką nie ma żadnego problemu – zazwyczaj wystarczy wymiana kilku uszkodzonych elementów, w tym karoserii, plastików czy niektórych akcesoriów. Gorzej jest w sytuacji, gdy samochód powypadkowy zniszczy się na tyle mocno, że jego naprawa będzie niebezpieczna lub koszt jej wykonania przekroczy cenę całego samochodu na rynku wtórnym. Podstawowym problemem, z którym borykają się powypadkowe auta, to nieprawidłowa geometria i przesunięte osie czy skrzywione podłużnice. Nawet mimo z pozoru niewielkich uszkodzeń wizualnych, takie usterki dyskwalifikują auto jako sensowne do naprawy.

Jak sprzedawać auta powypadkowe?

Wiele osób swoje powypadkowe auto przeznacza na sprzedaż. Czy to dobre rozwiązanie? Zazwyczaj nie. Sprzedaż samochodu uszkodzonego, powypadkowego i doszczętnie zniszczonego jest bardzo trudna i czasochłonna, gdyż może zająć nawet kilka-kilkanaście miesięcy. Przez ten czas właściciel jest zobowiązany do pokrywania obowiązkowego ubezpieczenia OC, jak i np. parkingu. W takiej sytuacji auto powypadkowe warto przeznaczyć na złomowisko i uzyskać z tego tytułu niewielkie wynagrodzenie.

Samochód powypadkowy – czy jego złomowanie się opłaca?

Zdecydowanie tak – auta powypadkowe, które nie nadają się do naprawy, powinno się złomować, czyli dostarczyć do Stacji Demontażu Pojazdów, który przeprowadzi kasację wraku. Zazwyczaj punkt, do którego trafi nasz wrak, dokładnie zorganizuje cały proces i zakończy go wystawieniem zaświadczenia o przeprowadzeniu złomowania. Z uzyskanym dokumentem, wraz z kilkoma wymaganymi prawnie innymi dokumentami, np. dowodem rejestracyjnym, należy udać się do wydziału komunikacji, wypełnić druk o wyrejestrowaniu auta i przekazać go w okienku odpowiedniej osobie. Warto również odwiedzić towarzystwo ubezpieczeniowe i poinformować o zbyciu auta, a w zasadzie o jego zezłomowaniu.

Gdzie złomować powypadkowe auta?

Samochód powypadkowy warto złomować wyłącznie w odpowiednich Stacjach Demontażu Pojazdów, które procesem złomowania zajmują się zawodowo. Firmy te bardzo chętnie pomogą w przeprowadzeniu całego procesu, odpowiedzą na wszystkie pytania natury technicznej, jak i pokierują w kwestii dalszych załatwień. Za powypadkowe auta otrzymuje się zawsze wynagrodzenie o pewnej wysokości, które zależy przede wszystkim od wagi wraku oraz jej stosunku do masy znajdującej się w dowodzie rejestracyjnym.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)