Auta z dużym przebiegiem – czy warto je kupować?

Auta z dużym przebiegiem – czy warto je kupować?

Pierwszym parametrem technicznym, na który zwraca uwagę w zasadzie każdy kupujący, to przebieg samochodu. W Polsce utarło się przekonanie, że wysoki przebieg oznacza w przyszłości wyłącznie same problemy związane z wysokimi kosztami utrzymania, znacznym wyeksploatowaniem poszczególnych elementów oraz zużytym do granic możliwości wnętrzem. Jednak bardzo często obawy te okazują się zupełnie bezpodstawne.

Czy zakup auta z dużym przebiegiem może być dobrym pomysłem? Warto się przekonać!

Wysoki przebieg a sposób użytkowania auta

W naszym kraju przebieg 200 000 km jest uznawany przez klientów za graniczny, wskutek czego wielu nieuczciwych sprzedających dokonuje tzw. korekcji licznika polegającej na znacznym zmniejszeniu kilometrów pokonanych przez dane auto. To nielegalny proceder mający na celu zwabienie klienta pozornie niskim przebiegiem, który ma świadczyć o dobrym stanie technicznym i wizualnym. Bywa jednak zupełnie odwrotnie.

Oceniając przebieg, koniecznie zwróć uwagę na typ pojazdu. Z reguły największe przebiegi robią auta wygodne i pojemne, które służą do codziennej jazdy do pracy lub na spotkania biznesowe na drugim końcu kraju. Przeważnie są to duże i mniejsze limuzyny oraz samochody typu SUV zapewniające optymalny komfort jazdy na najdłuższych, wielogodzinnych trasach po autostradach i drogach szybkiego ruchu.

Czy wysoki przebieg nadwyręża części mechaniczne pojazdu?

Zdecydowanie nie! Długa jazda z jednostajną prędkością utrzymywaną w optymalnym zakresie prędkości obrotowej pojazdu wywołuje na elementach mechanicznych marginalne zużycie. Bardzo rzadka zmiana biegów, ograniczona do minimum liczba cykli rozruchu silnika, a także niewielka ilość zakrętów sprawia, że pojazdy użytkowane podczas bardzo długich tras są mniej narażone na zniszczenia niż auta wykorzystywane wyłącznie w mieście. Szybki pęd powietrza zapewnia doskonałe chłodzenie nawet podczas najbardziej upalnych dni, a minimalna ilość hamowań sprawia, że elementy te w zasadzie w ogóle nie ulegają zużyciu. Co więcej – dotyczy to również wnętrza. Na drogach szybkiego ruchu znajduje się niewiele zakrętów wymagających wykonywania wielu ruchów kierownicą, dzięki czemu jej materiał nie ulega zużyciu. Podobnie jest w przypadku dźwigni zmiany biegów czy boczków foteli, które niszczą się podczas wsiadania i wysiadania.

przebieg

Niski przebieg też nie jest tak atrakcyjny, jak mogłoby się wydawać

Nierzadko wysoki przebieg oznacza wielogodzinne podróże po dobrej jakości drogach szybkiego ruchu, podczas gdy auta do jazdy miejskiej są użytkowane w warunkach skrajnie niekorzystnych dla każdego samochodu. Bardzo częsta zmiana biegów, wielokrotne hamowanie w ciągu minuty, jazda po nierównościach i dziurach czy też częste rozruchy silnika sprawiają, że większość elementów eksploatacyjnych i mechanicznych ulega szybkiemu zużyciu, podobnie jak wnętrze. To kwestie, na które klienci nie zawsze zwracają uwagę. W efekcie pojazd mimo mniejszego przebiegu będzie miał znacznie gorszy stan techniczny.

Czy wysoki przebieg jest aż tak istotny podczas zakupu auta?

Przebieg pojazdu jest jednym z wielu istotnych parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu samochodu. W Polsce jednak przebieg jest dla większości osób najważniejszy – według nich odzwierciedla stan auta, sposób jego użytkowania czy kolejne lata bezawaryjnej jazdy. To błędne podejście, przez które traci się możliwość zakupu wymarzonego pojazdu w idealnym stanie. Niestety nie zanosi się na zmianę. W dalszym ciągu nawet młodzi kupujący oceniają limuzynę z przebiegiem ponad 250 000 km jako wyeksploatowaną, natomiast miejski kompakt z przebiegiem 100 000 km za praktycznie nowy.

Wysoki przebieg informuje wyłącznie o sposobie użytkowania auta, nie zaś o jego stanie. Ten warto ocenić na podstawie poziomu zużycia wnętrza, wyeksploatowania elementów mechanicznych, układu hamowania czy chłodzenia. To części, które w realnym stopniu przyczyniają się do kosztów utrzymania danego samochodu. Nasz skup aut jest znakomitym rozwiązaniem w przypadku sprzedaży samochodu z wysokim przebiegiem – dla nas nawet największe przebiegi nie stanowią żadnego problemu.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)