Apteczki samochodowe (nie)obowiązkowe w polskim prawie drogowym

Apteczki samochodowe (nie)obowiązkowe w polskim prawie drogowym

Osoby, które mają za sobą kurs na prawo jazdy kategorii B, C lub D, z pewnością wiedzą, w jakich typach pojazdów apteczka jest obowiązkowa, a w jakich nie. Kierujący pojazdem prywatnym nie musi więc posiadać jej na wyposażeniu samochodu i brak apteczki nigdy nie poskutkuje mandatem.

Pamiętaj jednak, że element ten może okazać się niezwykle przydatny w ekstremalnych sytuacjach, gdy jesteśmy świadkami lub uczestnikiem wypadku. Czy apteczka jest przydatna w udzielaniu pierwszej pomocy? Kiedy posiadanie apteczki jest obowiązkowe?

Apteczka – obowiązek czy nie?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, jeśli jeździsz swoim samochodem osobowym, nie musisz posiadać apteczki. Wyjątek stanowią kierowcy autobusów, taksówkarze oraz instruktorzy jazdy, którzy zostali objęci obowiązkiem posiadania apteczki na wyposażeniu pojazdu. Warto jednak pamiętać, że polskie prawo mówi, iż świadek wypadku jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym. Dostęp do elementów znajdujących się w apteczce znacznie w tym pomaga – w niektórych wypadkach jest w stanie uratować życie. Warto mieć w prywatnym pojeździe apteczkę, ponieważ jej wykorzystanie może okazać się potrzebne w najmniej oczekiwanym momencie. Bez dwóch zdań jest to element, o którym każdy kierowca powinien pamiętać. Dodatkowo koszt zakupu apteczki nie jest zbyt duży, więc wystarczy udać się do odpowiedniego sklepu w celu zakupu tego produktu. Jak sytuacja wygląda poza granicami Polski? Zgodnie z Konwencją Wiedeńską podróżując samochodem na terytorium Unii Europejskiej, jesteśmy zmuszeni do posiadania w pojeździe wyposażenia zgodnego z wymaganiami kraju, gdzie pojazd został zarejestrowany. Jadąc za granicę, nie musimy mieć przy sobie apteczki. Przypominamy jednak, iż ze względów bezpieczeństwa zakup apteczki to mądra decyzja, która może zadecydować o życiu lub zdrowiu człowieka. 

Co powinno znajdować się w apteczce?

Wyposażenie apteczki to kilka kluczowych elementów, o których należy pamiętać. Ważnym przedmiotem są plastry z opatrunkiem i instrukcja udzielania pierwszej pomocy. Każdy kierowca ma za sobą kurs na prawo jazdy, gdzie ta tematyka została poruszona, jednak w czasie wypadku zapomina się o wielu zasadach bezpieczeństwa z powodu stresu – dlatego instrukcja o pierwszej pomocy może okazać się przydatna. Należu również sprawdzić, czy w apteczce znajdują się bandaże i opaski elastyczne. Dodatkowym elementem jest środek dezynfekujący umożliwiający odkażanie ran. Ustnik używany przy metodzie usta-usta pozwoli na zachowanie komfortu w trakcie udzielania pomocy – warto sprawdzić, czy znajduje się on w apteczce. Poza tym zobacz, czy masz nożyczki, rękawiczki lateksowe i chustę trójkątną. Jeżeli wszystkie te elementy znajdują się w apteczce, możesz bezpiecznie ruszać w trasę.

Ostatnio dodane wpisy
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?
Złomowanie czy sprzedaż starego samochodu?

Rzadko kto ma do czynienia ze złomowaniem samochodu częściej, niż raz w życiu. Zazwyczaj sprzedajemy auta używane znacznie szybciej, niż ich użytkowanie stanie się nieopłacalne, dlatego też proces ten w wielu z nas wywołuje uzasadnione obawy. (więcej…)

Jaki skup samochodów wybrać?
Jaki skup samochodów wybrać?

Sprzedaż auta zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dla jednych jest to strata czasu, a dla innych sporo niebezpieczeństw, przez które wielu zmotoryzowanych najchętniej całkowicie by uniknęło sprzedaży swojego samochodu. (więcej…)

Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?
Auto powypadkowe – jak je legalnie zezłomować?

Co zrobić z wrakiem swojego samochodu po jego uszkodzeniu uniemożliwiającym przeprowadzenie naprawy? Bardzo często usterki wynikające np. z wypadku są na tyle duże, że ich usunięcie może łączyć się ze zbyt dużymi nakładami finansowymi i wieloma trudnościami w kwestii bezpieczeństwa. (więcej…)